Zásnubní prsteny

Zásnuby jsou v životě každého člověka důležité a většina z nás si chce tento den pamatovat. Je tedy důležité vybrat správný prsten. A to nejenom designem a kovem, ale také velikostí. Jak ale mají muži takový prsten vybrat?

Je důležité si uvědomit, jaký má vaše partnerka styl. A to nejenom módní, ale také životní. Prsten se musí partnerce líbit. Pokud si nejste jisti, můžete zvolit jeho nejtradičnější formu – bílé zlato se zasazeným briliantem. Fantazii se ale meze nekladou, takže klidně můžete zkusit šperk navrhnout sami.

Jedním z nejdůležitějších faktorů je ale velikost prstenu. Nejlepším způsobem je půjčit si partnerčin oblíbený prsten a přinést ho do zlatnictví. Nezapomeňte ale zdůraznit, na jakém prstu ho partnerka nosí, protože každý prst je jinak silný. Partnerka za námi samozřejmě po zásnubách může přijít a my jí prsten zvětšíme nebo zvětšíme tak, aby jí byl pohodlný.

Snubní prsteny

Jsou symbolem nekonečna a věčné lásky. Už starověcí Římané měli ve zvyku nosit snubní prsteny na levém prsteníčku. Tehdejší lidé věřili, že síla procházející levým prsteníčkem vede až k srdci, a říkali jí žíla lásky (někdy se také uvádí žíla věrnosti). Snubní prsteny jsou zpečetěním vaší lásky, tedy šperk, který budete nosit každý den. A proto je důležité se rozhodnout, jaký materiál a barva, ryzost i design se Vám líbí.

Co se týče vzhledu neboli designu, je důležité si promyslet, jaké ostatní šperky nosíte, protože tento šperk můžete mít až do konce života. Dnes už neplatí nepsané pravidlo, že ženich a nevěsta mají stejný prsten. Mohou si být jenom podobné (např. rytinou, matem atd.), ženy si do svých prstenů často nechávají zasadit drahokam.

Další podstatnou informací pro nás zlatníky je velikost prstenu, a to nejen obvod prstu ale i jeho šíře a síla materiálu. Vybrat si můžete také z různých materiálů. Moderní doba nabízí nejenom klasické zlato, ale i například platinu nebo stříbro. Všechny tyto kovy se dají opakovaně přizpůsobovat potřebě zákazníka (úprava velikosti, opětovné leštění atd.). Další variantou je i chirurgická ocel, zde si ale musíme dát pozor na to, že lesk tohoto kovu již nikdy obnovit nelze, stejně jako nelze změnit velikost.

Po svatbě Vám zbudou nejenom vzpomínky a fotky, ale také snubní prsteny, které Vám budou navždy připomínat, jak jste šťastní.

Mějte na paměti, že prsten budete nosit každý den, nevyplatí se tedy šetřit na materiálu a na jeho zhotovení. Stejně jako šaty si musíte prsten předem vyzkoušet a od toho jsem tady já, abych Vám vše vysvětlila a dopřála Vám neomezený komfort.

Jak si vybrat šperk

Ručně dělané šperky jsou originály na celý život. I když zlatník bude dělat víckrát ten samý výrobek, nikdy nebude úplně stejný. Ruční práce je k nezaplacení.

Podstatné je, pro koho šperk chcete. Pokud nemáte představu o jeho vizuálu, poradím Vám a společně vytvoříme originální dárek pro Vás či Vaše blízké. Jsem otevřená všem Vašim nápadům a připomínkám.

Prsten je specifický šperk. Právě proto, že ho nosíme na nejvíce používané části těla, a tou je naše ruka. Proto je třeba zvolit vhodnou obroučku (neměla by být příliš tenká) i např. způsob zasazení kamene (nadměrně vyvýšená obruba Vám může poničit oblečení).

Jak si vybrat velikost? Je třeba zkusit tzv. „kroužky“, díky kterým ji zjistíte. Platí nepsané pravidlo, že se má raději vyzkoušet větší i menší „kroužek“, abyste si byli jistí, který z nich Vám opravdu padne nejlépe.

Jak se starat o šperk

Šperky jsou mnohem náchylnější, než se na první pohled může zdát. Nezáleží to jenom na druhu drahého kovu, ze kterého je šperk vyroben, ale také na tom, jakou metodou byl vyroben, kolik materiálu bylo použito a jestli v sobě má šperk zasazeny nějaké kameny, případně perly či korály.

Drahé kovy (zlato, stříbro) jsou velmi náchylné na oxidaci svého povrchu. Musíme se k nim tedy chovat tak, abychom oxidaci co nejvíce eliminovali. Doporučuji se ráno nejdříve nalíčit a navonět a teprve potom sáhnout do šperkovnice. Večer použijte samozřejmě postup opačný, do sprchy choďte zásadně bez šperků.

Při běžných domácích pracích si chraňte ruce rukavicemi, nebo prsteny raději sundejte. Nenechte svůj šperk zcela zčernat (zoxidovat), následné čištění může být velice komplikované.

Zcela jinak se chovají perly. Protože jsou přírodním produktem perlorodky, mají rády vlhké prostředí. Takže jim sice dělá dobře, když je nosíme, ale zároveň jsou velmi náchylné na odírání a na jakékoli chemikálie. To komplikuje práci i zlatníkům, kteří jsou zvyklí s chemikáliemi pracovat. Pokud se dostanete do situace, kdy je perla něčím znečištěna, stačí použít vlhký hadřík a perlu jednoduše otřít.

Všechny přírodní kameny (perly, korály) doporučuji nechat jednou ročně překontrolovat odborníkem, zda jsou správně zasazeny. Veškeré informace s Vámi ráda proberu osobně.